Yenilik Zamanı

Bugün yeni internet sitemi yayına aldığım gün. Aslında bu yeniliğe uzun bir süre önce karar vermiştim. Yoğunluğumdan dolayı uygulamaya ancak yeni geçirebildim.

İnternet sitemi ilk kurduğum zamanlarda teknoloji alanında bilgileri blog yazısı olarak sitemde paylaşıyordum. Blog yazısı hazırlarken yazıyla ilgili görsel de hazırlamak gerekliliği, yazıyı hazırlama çalışmasına ekstra yük getiriyordu. Bir süre sonra güncel paylaşımlara çok sık devam edemediğim için blog sayfasını arka planda tutacak bir web site tasarımına geçiş yapmıştım. Ancak özellikle başta bilgi teknolojileri olmak üzere ilgi alanım olan konularla ilgili düşüncelerimi paylaşmak istediğim beni tetikledi ve harekete geçtim.

* * *

Yazıların içeriğine odaklanabilmek için görsel kullanmama gerek duymayacağım bir internet sitesi tasarımı için çalışmalara başladım. Yeni internet sitesi tasarımımda mevcut eski internet sitemdeki tasarım fikrini koruyarak yazılar bölümü özelinde çalışmak istedim.

Araştırma ve planlama aşaması çok uzun sürmese de, uygulamaya koyma aşamasına geçmem epey zaman aldı. İnternet sitesini oluştururken en ufak detaya kadar dikkat ederim. Bir içeriğin konumlandırmasında hassas ölçüler uygularım. 1 piksellik oynama benim için çok şey ifade eder. Kendimi bildiğim için yeni internet sitesi tasarım çalışmasını bol vakit ayırabileceğim bir zamanda yapmak istedim. Bu nedenle uzun bir süre elim gitmedi.

* * *

Nihayet bir hafta sonu yeni site için çalışmaya başlayabildim. Kullanacağım yeni tema da zaten önceden belliydi. Demiştim ya, hazırlıklar tamamdı ama uygulamaya geçmeyi bekliyordu herşey diye. Kendimi adeta dış dünyayla kapatıp tasarımı bir hafta sonu tamamladım. İnternet sitemde tasarım değişikliğine gitmeme neden olan yazılar bölümü için de sadece bir tasarım planladım. Tıpkı birer köşe yazısı tadında yazılarımı resim olmadan sadece metin olarak paylaşacağım bir şablon oluşturdum. Mevcut bölümler üzerinde de ufak dokunuşlar yaptım tabii.

* * *

İki günlük yoğun çalışma sonunda yeni internet sitesi hazır hale geldi ve yayına aldım. İnternet sitemi daha önce ziyaret ettiyseniz, eski siteyle arasında çok büyük fark olmadığını göreceksiniz. Bana göre en büyük fark yazılar bölümü oldu. Elimden geldiğince sık sık yazı paylaşmaya çalışacağım. Umarım yazılar bölümü internet sitemde en çok uğradığınız sayfa olur.