Yazılarda Görsel Olması Zorunlu Mu?

İnternet sitesindeki yazılarda en az bir görsel yer alması zorunlu mu?

Dijital dünyanın profesyonelleri, arama motoru optimizasyonu için bu konuda en az bir görselden yana olsalar da arama motoru optimizasyonunu ve diğer kuralları çok önemsemeyip geleneksel düşünenler fikirlerini ortaya koymaktan çekinmiyor.

* * *

Görsel iletişim, haberleşme alanında en etkili yöntem olarak kabul görüyor. Ancak eski zamanlardan beri devam eden yazılı iletişim metodu halen etkisini korumaya devam ediyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte okuma alışkanlığının toplumda gittikçe azaldığı gözlemlenmektedir. Hem bu yönelimi azaltmak hem de yazıları daha okunabilir kılmak için artık yazılı mecralarda aktif olarak görsel kullanılıyor. Öyle ki, gazetelerin köşe yazılarında artık fotoğraflara da yer veriliyor. Fotoğrafa bakarken altındaki yazıya da ister istemez göz gezdirenler oluyordur.

Günümüzde yazılı ve görsel haberleşmenin etkin kullanıldığı internet dünyasında içeriklerde mutlaka görsel olması birincil öncelik taşıyor. Hazır şablon yazılımlar yardımıyla isteyen herkes kolay bir şekilde web sitesi oluşturabiliyor. Her internet sitesi sahibi kendi sitesinin popüler olmasını ve ziyaretçilerin sitede mümkün olduğunca uzun süre vakit geçirmesini ister. Bir internet sitesinin popüler olması için reklam yeterli gibi gözükse de, popülerliği kalıcı kılmak için tek başına yeterli gelmez. İnternet sitesinin sıklıkla ziyaret edilebilmesini sağlamak için ilgi gören içerikler yer almalıdır. İçeriklere eklenen görseller, okuyucunun ilgisini çekebiliyor. Yukarıda bahsettiğim gibi, görsele gözü takılan ister istemez yazıya da bakıveriyor. İnternet siteleri için bunun farklı bir anlamı daha var, okuyucu o sayfada ne kadar çok zaman geçirirse internet sitesi için o kadar faydalı oluyor. Bu sebeple internet sitesi sahipleri içeriklerde mutlaka en az bir adet resim kullanmak istiyorlar.

* * *

Her içerik için ayrı görsel hazırlama zahmetine girmek istemeyen veya içeriklerin zaten okuyucuların ilgisini çektiğini düşünenler bu görsel işine pek sıcak bakmıyorlar. Bu durum bir dezavantajmış gibi gözükse de, sayfadaki içerik özgün ve kaliteliyse mutlaka okuyucusunu bulacağına düşünüyorum. Buradan yola çıkarak kendi internet sitemde yazıların yer aldığı bölümü herhangi bir görsel olmayacak şekilde tasarladım. Başlıktaki sorunun yanıtı bana göre, yazılarda görsel olması zorunlu değil..