KöpüQ Oto Yıkama Şikayet

Armada Alışveriş Merkezinin altındaki KöpüQ Oto Yıkama‘da başıma gelen bir olayı, aracını buraya teslim edecekler için bilgilendirme amaçlı paylaşıyorum.

Üzerinde reçine olan aracımı sadece iç dış yıkama için getirdim ancak reçineli aracı reçine temizliği satın alınmazsa kabul edemeyeceklerini söyleyerek beni reçine temizliği almak durumunda bıraktılar. Geçmişte başka bir müşteri ile bu konuda bir problem yaşadıkları için yönetimin böyle bir karar aldığını belirttiler. Aracının acil temizlenmesine ihtiyacı olan müşteriyi zor durumda bırakarak zorla başka bir hizmet satma durumudur bu durum tam olarak. Aracım çok kirli olması sebebiyle ve aracı alıp başka yere götürmeye üşendiğimden (keşke üşengeçlik yapmasaydım) maalesef kabul ettim.

* * *

Aracım hazır olduğunda almaya gittiğimde bagaj kapağının üst kısmında boya kalkmış olduğunu gördüm. Sorduğumda bana daha önceden olduğunu söylediler. Hatta bir çalışan “buraya taş gelmiş” gibi göçük olmayan yere bilimsel (!) bir açıklama da yaptı. Her gün sabah akşam bagajı açıp kapatıyorum ve araç hatchback olduğu için göz hizam olan bir bölge, boya kalkması daha önce olsa fark ederim yani. Yıkamadan teslim alırken bagaja eşyamı koyacağım için de hemen fark ettim zaten. Oto yıkama yönetimine durumu aktardım.

Şirket yetkilisi kamera kayıtlarını inceleyip dönüş yaptı. Tüm kayıtları izlediğini ve boya kalkma durumunun kendilerinden kaynaklı olmadığını iletti. Kesik kesik görüntüleri benimle de paylaştı. Aracı teslim ettiğim ana ilişkin de görüntü var. Güvenlik kamerası aracın ön tarafından çekiyor. Normalde ben aracı teslim ederken bagajı açıp eşyamı alıyorum. Karşıdaki kamera ben bagajı açtığımda boya kalkma olup olmadığını net bir şekilde görebilir. Ancak ne tesadüf ki tüm kayıtları izleyen yetkili görüntülerde sadece benim aracın bagajını açtığım bölümü atlamış. Acaba neden bu kısım yok diye soruyoruz tabiki..

* * *

Oto yıkama yetkilisi kendini haklı çıkaracak görüntüler üzerinden konuşarak “Ben şikayetiniz üzerine personelime ağır konuştum, size görüntüleri gönderiyorum ama personelimden özür dileyeceksiniz” dedi. İlk başta “bizden kaynaklı değil” diyen yetkili bir süre sonra da kendilerinden kaynaklı olmayan durum için “onarım konusunda ücretsiz yardımcı olabiliriz” demeye başladı.

E hani siz haklıydınız?

“Personelimden özür dilemenizi istiyorum” diye direktif veriyordunuz bana.

Şirket yetkilisine soruyorum:

Ben aracı teslim ettiğim noktada bagajı açtım. Araçtaki boya akmasının sizden kaynaklı olmadığı kanıtlamak için, sizin açınızdan en garanti delil olan, bagajı açtığım kısmı neden kullanamadınız?

Niye sorumlusu olmadığınız bir işlemi ücretsiz yapmayı teklif ediyorsunuz?

Boyanın tonu tutmaması riski var. Bu riski neden göze alıyorsunuz?

Yarım ağız görüntüleri beraber izlemeyi teklif ettiniz ancak ben görüntüler için gelmeyi kabul ettiğimde size görüntü göndereyim diyerek istediğiniz görüntüleri izlettiniz bana. Atladığınız görüntülerde benim haklı olduğumu gördünüz herhalde.

* * *

Başlangıçta onarım tekliflerini kabul edecektim ancak ellerindeki boyanın tonu aracımla tutmaz diye tekliflerini kabul etmedim. Şirket yetkilisi kendisini haklı çıkardığını düşünüyor ama görüntü göndermekle ve telefonda ahkam kesmekle olmaz bu işler. Görüntüleri beraber izlememiz gerekirdi. Benim haklılığımı doğrulayan, başka bir açıdan bir kameranın olmadığından nasıl emin olacağım? Şirket yetkilisi görüntülerle bir kurgu yaparak hatalarının üstünü örtmeye çalıştı. Yukarıda saydığım sorulardan dolayı aracımı artık buraya götürmemeye karar verdim.

* * *

Bu olaydan bir gün sonra yetkiliden aracın bagajını açtığım görüntüyü istedim. Hasar orada tam net gözükür diye de ekledim. Eğer kendileri haklıysa bu görüntüyü çoktan göndermesi gerekirdi ancak durum öyle olmadığı için görüntü talebim yanıtsız kaldı.

* * *

Yapmış olduğum şikayet üzerine oto yıkama yetkilisinin benimle yaptığı ilk telefon görüşmesindeki üslup çok çirkindi. Aracımı teslim ettiğim kişi ile de telefonda görüştüm. O da “bu sektörde böyle şeyler olmaz, bir hata olduğunda hemen söyleriz” nasihatleri vermeye çalıştı. Bana nasihat vermeye çalışırken umarım kendi söylediğini kendisi de dinlemiştir, çünkü söylediklerine en çok kendisinin ihtiyacı var. Minareyi çalan kılıfını hazırlamış zaten, ben ne kadar uğraşsam da yanlışlarını kabul etmeyecekler. Araçtaki hasarı onarmalarını da istemiyordum zaten, gerçeği onların gözüne sokmamın bir kazancı olmayacaktı benim açımdan. Bu nedenle konuyu kapatma yoluna gittim.

* * *

Ankara’da reçineli aracı reçine temizliği hizmeti olmadan teslim almayan tek oto yıkamacı burası diyebilirim. Ankara’nın merkezi konumunda, Armada Alışveriş Merkezi gibi popüler bir alışveriş merkezinde müşteriyle böyle bir üslupla yaklaşan bir mağazanın olması bu alışveriş merkezi için oldukça talihsiz bir durum.