1. /
  2. Çankaya Sineması

1967 yılında Elazığ’lı müteahhit Mehmet Erdoğan ve Refik Erdoğan kardeşler tarafından Ankara Kavaklıdere Paris Caddesi Şili Meydanı’nda açılan Çankaya Sineması 1987 yılına kadar Ankara’lılara hizmet vermiştir.

Açılışına 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün katıldığı Çankaya Sineması, 850 kişilik koltuk kapasitesiyle dönemin en gözde sinemalarından biri olmuştur. Film gösteriminin yanı sıra tiyatro oyunlarına da ev sahipliği yapan Çankaya Sineması, Turgut Özal ve Kenan Evren’in ender seyirlik serüvenlerini barındırmaktadır.

Ahmet Gülhan, Zeki Alasya ve Metin Akpınar’ın kurduğu tiyatro topluluğu olan Devekuşu Kabare, Kent Oyuncuları, Haldun Dormen bu sahnede oyunlarını seyirciyle buluşturmuşlardır.

Çankaya Sineması'nın sahipleri Mehmet Erdoğan ve Refik Erdoğan (Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız)
Türkiye Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü Çankaya Sineması'nın açılışında (Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız)

Balkon katı ve geniş fuaye alanları ile birlikte toplam 1500 metrekare alana sahip sinema kiraya verildikten sonra disko, restoran ve tiyatro olmuştur. Bir dönem Airport Disko olan sinema binası en son Çakıl Gazinosu olarak kullanılmıştır. Yapının özüne dönerek, tekrar sanatsal faaliyetlerde kullanılması için yapılan girişimler sonucunda, 2019 yılının son çeyreğinden itibaren Çankaya Sahne adını alarak başta tiyatro olmak üzere çeşitli kültür sanat etkinlikleriyle Ankaralılara hizmet vermektedir.

Çankaya Sineması kurucularından Refik Erdoğan’ın torunu olarak, bir dönem Ankara’ya kültürel hizmet sunan bir ailenin ferdi olmaktan gurur duyuyorum.